Putování středověkými provensálskými vesničkami

Upřednostňujete-li na vašich cestách méně okázalé a turisty trošku zapomenuté kraje, které nejsou ani v nejmenším méně krásné, naopak jsou nádherné, okouzlující a malebné. Potom při návštěvě Provence tentokrát vynechejte turisty přeplněné metropole, jako jsou: NICE, CANNES, MARSEILLE, TOULON, AIX-EN-PROVENCE apod. a vydejte se navštívit oblast LUBERON.
Jedná se o část Provence, která se rozkládá od CAVAILLONU (západ) po MANOSQUE (východ) a od APTU (sever) po řeku DURANCE (jih).
Tato nádherná krajina je pojmenována po skalním masivu MONTAGNE DE LUBERON, který se tyčí nad údolím.
Pohoří je rozděleno na GRAND LUBERON, jehož nejvyšší vrchol je MOURRE NÉGRE (1125 m) a na PETIT LUBERON.
kvetoucí levandule
Ubytovat se můžete buď ve vnitrozemí, odkud bude návštěva vesniček a městeček nejblíže, ale pokud se nechcete vzdát moře ani při poznávací formě dovolené, je možné si najít ubytování v některém z přímořských letovisek, jako je třeba: BANDOL (s okolními vinicemi, na nichž se pěstuje proslulé víno), LA CIOTAT nebo SANARY SUR MER, jsou to překrásná přímořská letoviska, kde se budete cítit svobodně a nebudete tak často potkávat davy turistů. Pro návštěvu středověkých městeček to nebude daleko a přitom ještě užijete i mořského vzduchu a necháte se hýčkat slanou vodou.

Všechny vesničky v této oblasti stojí určitě za návštěvu. Kdo však
shlédl film „Dobrý ročník“, kde RUSSELL CROWE taktéž podlehne kouzlu Provence či jste četli nějakou knihu od spisovatele PETERA MAYLA, určitě si nesmíte nechat ujít vesničku MÉNERBES, kde spisovatel PETER MAYLE nějaký čas žil.
Zdejší krásu, malebnost krajiny i zvyky místních obyvatel ve svých knihách s noblesou a humorem popisuje. Když ho ovšem čtenáři jeho knih, dychtiví taktéž poznat tyto krásy, následovali až do jeho domu, byl nucen se odstěhovat do jiné provensálské vesnice, kterou již v knihách raději neupřesňuje.

MÉNERBES je nádherné, již příjezdová cesta stojí za to. Je od shora dolů lemována majestátnými platany, jež jsou ve Francii vysazovány velmi často, poskytují totiž stín, který v horkých letních měsících přináší obyvatelům úlevu. Všude jsou domečky z kamenů, které k sobě navzájem ladí a mnohdy vypadají jako jeden celek se spoustou zeleně kolem. Na nejvyšším bodě vesničky spatříme krásný hrad, je ovšem veřejnosti nepřístupný, ale s nádherným výhledem na okolní krajinu posetou vinicemi.
Dalším městečkem, které musíte navštívit je LACOSTE se stejnojmenným hradem na kopci, zde žil v 18. st. nějaký čas nechvalně proslulý MARKÝZ- DE-SADE, který díky svým perverzním praktikám dal vzniknout „Sadismu“. Z nejvyššího bodu LACOSTE spatříte protější vesničku BONNIEUX, jedno z míst, kde se natáčel „Dobrý ročník“.
krása francouzských ulic
Jestliže vás přitahují tajemná a trošku strašidelná místa, projděte se vesničkou OPPÉDE-LE-VIEUX nebo také městem duchů. Cestou budete potkávat prázdné domy, které byly v r. 1545 svědky vyvraždění tehdejšího VALDÉNSKÉHO obyvatelstva katolíky. Stará vesnice byla následně opuštěna přeživšími, kteří odtud odešli. Působí dodnes děsivým dojmem. Na vrcholu kopce stojí krásný kostel z 16. st. Dole ve vesnici je možné posedět v nádherné místní kavárně, jako ostatně ve všech ostatních městečkách i vesnicích.
Dát si v některé z nich zákusek a kávu či lahodné místní víno je prostě nutností.
Až budete tento překrásný kraj opouštět, budete jistě doufat, že to není naposledy!