Strava v těhotenství aneb Jak si udržet zdravý rozum

Každá z nás, která zjistila, že je v očekávání, to zažila. Spousta otázek vám narušuje spánek a vy, ač jste se před otěhotněním zapřísahala, že nebude číst žádné diskuze, se uchylujete k hledání odpovědí na internetu. Jedna z otázek, která vás jistě trápí, je, jak se v nastávajících devíti měsících stravovat, abyste neublížila miminku a zároveň abyste nepřibrala velké množství kil navíc. Zde je tedy pár rad, jak by se dal jídelníček nikoliv dramaticky upravit.
bedýnka se zeleninou
1)      Nevynechávejte snídaně. Snídaní tělo připravíte na celý den a dodáte příslušnou energii. Pokud snídani vynecháte, tělu dáváte signál, aby si začalo z každého jídla ukládat více zdrojů energie než je potřeba.

2)      Jezte pravidelně. A to v dvou až tříhodinových intervalech. Ideálně v poměru velká snídaně, malá svačina, vyvážený oběd, odpolední svačina a lehká večeře s minimem sacharidů.

3)      Vyvarujte se tvrdého alkoholu. Co se týče piva a vína, co žena, to jiný názor. Někdo tvrdí, že deci vína jednou za čas neuškodí, jiná žena by se zase alkoholu vzdala i v takovémhle malém množství. V tomhle vám však nikdo neporadí, nikdo vám nedá univerzální radu, to už záleží na každé z nás.
směs ovoce
4)      Doplňujte kyselinku listovou, vitamín potřebný pro zdravý růst plodu. Kyselina listová je obsažena zejména v čerstvé zelenině, ovoci, obilovinách a v ořeších. Kyselina listová se dá organismu dodat i v podobě různých doplňků stravy, které se dají sehnat bez předpisu v každé lékárně.

5)      Ovoce a zeleninu začerstva. Ovoce a zelenina jsou zdrojem nejenom kyseliny listové, ale i dalších vitaminů potřebných pro zdraví vaše a vašeho miminka. Tepelnou úpravou se údajně vytrácí až 90% vitamínů.

6)      Pozor na velké množství vitaminu A. Přemíra vitamínu A může miminku způsobit vrozené vady, nicméně nebojte se, mrkev a játra z jídelníčku vyřadit nemusíte, stačí jen upravit množství.

7)      Nezapomínejte na maso. Maso je zdrojem vápníku, železa a bílkovin.

8)      Dodržujte pitný režim. Udává se, že těhotná žena by měla vypít cca 2 litry denně, v období vysokých teplot by se měl příjem tekutin zvýšit. Moc se nedoporučují slazené vody, kolové nápoje a jiné limonády. Naopak vhodná je obyčejná voda a v omezené míře džusy ředěné vodou. Perlivá voda miminku neublíží, s postupujícím těhotenstvím ale zjistíte, že bublinky vám nemusejí dělat dobře.
pitná voda láhev singapur
Určitě Vás napadají i otázky, jak se to má s nezdravými jídly – sladkosti, smažená jídla apod. Vynechat či nevynechat? To je také na vás, ale pokud něco takového nekonzumujete každý den, nevidím jediný důvod, proč si k snídani nedat bábovku či k nedělnímu obědu řízek se salátem.