Zahrada – pouze řehole?

Postavili jste dům. A k domu patří zahrada, no ne? Nebo jste se nastěhovali do panelového domu. Sice s balkonem, ale to není ono. Vy chcete mít zahradu. Chcete mít místo, kde budete odpočívat, relaxovat při pohledu na uklidňující zeleň a samozřejmě chcete místo, kde se vyřádí vaše děti na skluzavce, trampolíně a pískovišti. Máte jasnou představu o tom, jak vaše zahrada vypadá.
kropení zahrady
Dokonalý trávník připomínající hebký koberec, živý plot zastřižený do ideální délky. Na vaší snové zahradě rostou ovocné stromy plodící to nejsladší ovoce a květiny všech možných druhů a barev vás lákají nádhernými vůněmi. Na vaší zahradě nesmí chybět ani stylový zahradní nábytek. Je libo dřevěný nebo ratanový? Vaše zahrada je místo, kde grilujete s přáteli, pořádáte narozeninové oslavy pro ratolesti… Vlastnit zahradu nemá chybu. A v mnoha případech tomu tak jistě je. Ale se zahradou nejsou spojeny jen chvíle odpočinku a zábavy, nýbrž i mnoho a mnoho práce, pokud chcete, aby vaše oáza klidu k něčemu vypadala.
grilování na zahradě
Trávník je třeba pravidelně sekat, živý plot musíte zastřihávat. Ovocné stromy je třeba očesat a co teprve hrabání nekonečného množství listí spadaného na podzim. Všechny okrasné keře a květiny také potřebují svou péči. A váš stylový nábytek nejspíš nebude krásný stále bez řádného ošetření. Potřebujete zahradní náčiní – sekačku na trávu, zahradní nůžky na plot, hrábě a mnoho dalšího.
Nabízí se tedy otázka, proč chce mít v současné době tolik lidí svou zahradu? Nebylo by lepší prostě jen odpočívat ve veřejných parcích a děti nechat si hrát na dětských hřištích?


Pozitiva zahrady

1.       Máte svůj vlastní prostor. To sebelepší městský park prostě nenahradí.
2.       Všechny oslavy a party s přáteli na balkoně neuskutečníte. Zahrada je ideální místo k podobným akcím.
3.       Klid od okolního světa. Zahrada může být skutečně místem naprosté relaxace.
4.       Možnost pěstování vlastního ovoce a zeleniny.
5.       Nutnost fyzické práce. Možná trochu paradoxně zařazeno v kladech, nicméně fyzická práce opravdu pro mnohé představuje skvělý odpočinek od všedních starostí.

sekačka v praxi
Negativa zahrady

1.       Peníze. Pořizujete zahradní náčiní, kupujete rostlinky, sazeničky. To vše něco stojí.
2.       Nutnost fyzické práce. Ačkoliv je pro někoho sekání trávníku a hrabání listí odpočinkem, ne všichni to tak vnímají a pak z těchto činností vzniká obyčejná povinnost.
Podtrženo a sečteno, důvodů proč chtít zahradu je více než dost. Ten malý kousek vlastního prostoru za všechnu tu dřinu jistě stojí.