Mikulov je plný překvapení

Když jsme se rozhodli jet na Moravu, tak jsme měli úplně jiné plány. Spojovali jsme si ji samozřejmě s vinnými sklípky a hromadou tradic a podobně. Inu nějaký základ by tam sice byl, ale Morava a to obzvláště jižní, má skutečně daleko více skvostů, které může nabídnout. Náš cíl byl tentokrát Mikulov, protože jsme o něm slyšeli jen samou chválu, hlavně tady prý pořád svítí sluníčko, a tudíž není divu, že Pálava je pak tak známá dobrým vínem. Hrozny mají zkrátka z čeho čerpat při svém dozrávání. Je pravdou, že přírodě se moc poroučet nedá, tak uvidíme, jak to počasí vyjde. Jenomže Mikulov nás uchvátil natolik, že se to nedá slovy ani popsat. Už jen hotel Mikulov, který jsme si zarezervovali, by nám stačil. Nabízí svoje wellness služby a také prostředí je tu moc příjemné. Nemluvě o vinárně, pivovaru a skvělé restauraci a vůbec velmi milých lidech, se kterými jsme se setkali.

hotelový komples

Menší procházka

Hned po příjezdu a ubytování jsme se vydali na průzkum historickou částí města. Je pravda, že snad na každém rohu jsou vinárny a můžeme ochutnávat víno přímo ze sudu, ale to bychom toho zase moc neprozkoumali. Nakonec z menší procházky se vyklubala trochu delší, ale na druhou stranu velmi příjemná. Jako cíl jsme si stanovili Svatý kopeček. Ten patří k dominantě Pavlovských vrchů a je to nejvyšší bod samotného Mikulova. Proto jsme se rozhodli pro tento menší výšlap, abychom město viděli tak trochu z ptačího pohledu, z výšky. Původně se toto místo jmenovalo Tanzberg, něco jako Taneční hora. Je to možná proto, že se zde pořádaly různé veselice, oslavy nebo venkovské zábavy. S tím nesouhlasil místní biskup, a když tento kraj postihl mor, tak udělal radikální řez. Žádné další neřesti nebudou, postaví se zde poutní kostel a tak tu stojí dodnes.

město mikulov

Svatý kopeček

Udělali jsme moc dobře, že jsme se takto rozhodli. Místo je vyhlášeno botanickou rezervací, jelikož na jižním svahu rostou zákonem chráněné druhy rostlin a také zde hnízdí Výr velký, velmi vzácný druh sovy. Dokonce prý je to pár a sídlí v místním opuštěném lomu. Asi také ví, kde je moc dobře a hezky. Mikulov je odtud velmi krásně vidět a hned jsme naplánovali další místa, která zkrátka musíme vidět.