Nové sesterské město Prahy

Česko mělo v loňském roce na základě partnerství Prahy s Šanghají exkluzivní postavení na mezinárodním veletrhu. Ostatní výhody partnerství nebyly nijak závratné, údajně se jednalo o spolupráci v rámci cvičení záchranářů, které k tomu financovala firma Home Credit, která spadá do finanční skupiny nejbohatšího Čecha, Petra Kellnera. Omezení vztahů se však i přesto může projevit na turistickém sektoru a české firmy se pak budou asi i obtížněji dostávat na čínský trh.
pohled na Tchaj-pej

Finanční centrum čínské Šanghaje oznámilo v půlce ledna pozastavení veškerých oficiálních styků s Prahou. Praha podepsala oficiální partnerskou smlouvu s metropolí Taiwanu Tchaj-pej. Primátor hlavního města Prahy, Zdeněk Hřib uvedl, že Praha ani tak o nic nepřijde. Spolupráci se samozřejmě nikdo nebrání, ale vzhledem k uvedenému jedinému projektu, který skončil a neměl žádnou návaznost, se vlastně nic pro naše hlavní město nemění.

Cvičení záchranářů bylo zrealizováno agenturou, kterou si najal uvedené Home Credit. Cílem akce bylo vylepšení obrazu Číny v Česku. V rámci školení se pak učili čínští záchranáři od pražských a v rámci reciprocí pak naopak učili šanghajští přistávat s helikoptérou na mrakodrapech naše záchranáře. Pro nás však nebyla tato aktivita nijak zvlášť přínosná.
pohled na Prahu

Pozastavení oficiálních styků přišlo hned den poté, co došlo k podpisu smlouvy o ekonomické, obchodní i kulturní spolupráci s tchajwanskou metropolí. Podle Hřiba má spolupráce s tímto městem mnohem větší potenciál, protože nám je i co se hodnot týče tato část blíže. Také hned z kraje panuje shoda na konkrétních projektech spolupráce. Například hned v úvodu povýšení vztahů měst na sesterskou úroveň, dále podpis memoranda mezi zoologickými zahradami a také memorandum v oblasti turismu. Další dohody se týkají spolupráce v oblasti technologií.