Hurá na běžky

Šumava je místem, které má co nabídnout svým návštěvníkům po celý rok. Pro milovníky pohybu na běžkách je zde hned několik možností, kam vytáhnout partnera na romantický výlet a zároveň udělat něco pro své zdraví. Celodenní pobyt na čerstvém vzduchu má bezesporu vliv na naše zdraví a duševní pohodu.
stezka pro běžkaře
Výlet může začít v malebném místě Strážný, kde lze i přenocovat. Osada se nachází v nadmořské výšce 810 m. Ve středověku zde vedla Zlatá stezka, spojující nás s Pasovem v Bavorsku. Zlatá stezka měla v německém pohraničí tři větve – prachatickou, vimperskou a kašperskohorskou. K nám po ní putovala hlavně sůl, hedvábí a drahé látky, vína a koření. Od nás jsme po ní přepravovali obilí, chmel, pivo a řemeslné výrobky (sklo).
Ze Strážného nás stezka vede oblastí zaniklých pohraničních osad a díky volnému prostoru si můžeme vychutnat krásný výhled po zimní krajině. Cestou se můžeme zastavit u zříceniny hradu Kunžvart ze 14. století.
Zastavení v Novém údolí nabízí pobavení při návštěvě 105 m dlouhého úseku železnice, kde si můžete zkusit jízdu v replice parní lokomotivy anebo ve šlapací drezíně. Ve vagonech je i malé muzeum a originální dobová krčma, kde se občerstvíte.
zimní Šumava
Za zastavení stojí i Schwarzenberský plavební kanál, který sloužil hlavně k přepravě klád z místních lesů. Budování bylo dokončeno začátkem 19. století a při stavbě bylo řešeno mnoho potíží, které v té době vyžadovaly velké úsilí. Bylo třeba zvednout hladinu Plešného jezera o 3 m, postavit akvadukt a vykopat tunel dlouhý přes 400 m. Dnes je kanál chráněnou technickou památkou s předváděním plavení dřeva.
Na běžecké stezce můžete odbočit na malou zastávku u Plešného jezera na úpatí hory Plechý. Jezero se stopami po ledovci a skalní stěna vysoká přes 200 m působí impozantně.
Výlet zakončíte v obci Zadní Zvonková, kde si můžete naplánovat další putování po zimní české krajině. Celá běžkařská trasa je dobře značená a není moc náročná, takže ji zvládnou i sváteční sportovci.