Dovolená last na poslední chvíli

Samotný název těchto typů zájezdů již napovídá, o co vlastně půjde, přesto se mezi námi neustále objevují případy, a není jich málo, že jako klienti cestovních kanceláří přichází s poptávkou po těchto zájezdech dle jejich mínění údajně levnějších, a tudíž výhodných. Tito lidé nechápou, že zatímco před patnácti lety se za last minute počítal zájezd s termínem odjezdu dva týdny až měsíc dopředu, dnes je to již týden až 4 dny. Právě v tom spočívají jejich přednosti i úskalí, a proto určité slevy.
francouzská polynésie

Statistika hovoří řečí zajímavých čísel. Zájem veřejnosti o zájezdy s cestovními kancelářemi neustále klesá, ale i v tomto klesajícím trendu stoupá poptávka právě o dovolené na poslední chvíli. Pokles zájmu o práci cestovek je způsoben zvýšeným počtem dovolených v tuzemsku, kam se většina lidí vydává na vlastní pěst, většinou formou pobytu v hotelu nebo penzionu. Nejčastěji cestujeme do jižních Čech, tato destinace tvoří více než 65 procent celkových tuzemských dovolených. U pobytů v zahraničí je téměř polovina z nich zajišťována rovněž svépomocí, zpravidla zamluvením pobytu přes Internet prostřednictvím e-mailu anebo stále populárnější cestování karavanem.

Význam slov „last minute“ si lidé vykládají různě

Některé slevy zájezdů bývají opravdu zajímavé, zvláště v případech, kdy jsou nabízeny mimo hlavní letní sezónu, anebo v časovém presu, kdy je nutné vše vyřídit a sbalit zavazadla za několik dnů. Nejvíce problematické bývá vyběhání pracovního volna pro všechny rodinné příslušníky a uvolnění ze školy pro děti školou povinné.
sluneční ochrana

Dovolená formou týdenního nebo čtrnáctidenního pobytu na jednom místě však láká jen asi polovinu lidí v Česku. Další necelá čtvrtina z nás cestuje na svá oblíbená místa, většinou na chatu a chalupu, kde tráví nejvíce volného času. Přibližně 10 procent lidí nemá na dovolenou vůbec čas a zhruba 20 procent dospělých nemá rádo organizované pobyty v hotelu a vydává se za dobrodružstvím ve formě poznávacích cest, turistických, vodáckých, horolezeckých akcí a jiných forem aktivního odpočinku.