Dětský pokoj a doplňky

Dětský pokoj je bezesporu místnost bytu, kde se bude interiér lety nejvíce obměňovat. Důvodem je dospívání dítěte a jeho lety měnící se potřeby. Dítě roste nejen tělesně, ale mění se i jeho psychické potřeby a náhled na svět. Co se líbilo pětileté Aničce, nebude se již líbit Aničce třináctileté.

Pomineme – li základní vybavení pokoje jako je postel, skříň, pracovní stolek, skříňky na hračky, pro dítě budou velmi důležité doplňky místnosti, které se mění podle povahy, věku, ale i vkusu dítěte. Jinak si přeje dovybavit prostor kluk holdující motorismu, jinak bude vypadat prostor pro něžnou dívenku snící o tom, že je princezna.

                   Při pořizování osobních doplňků, které prostor vždy dotvářejí a dávají mu příslušnou atmosféru, bychom vždy měli dát prostor dítěti, aby se samo vyjádřilo, co chce v pokojíku mít, jak jej chce ladit. Samozřejmě, že náš hlas bude poradní a touhy našeho potomka je nutné přiměřeně regulovat. I to je důležitá výchova ke vkusu a praktičnosti.

Existuje mnoho doplňků, které jsou nejen hezké, ale mají i svou funkčnost. Například krásný přehoz přes ustlanou postel, pěkné polštářky ladící s povlečením nebo sedací polštář na válení se na zemi s pěknou knihou. Je velmi přínosné, když jsou některé doplňky vyrobené doma společně s dítětem, které se na výrobě doplňku podílí nápadem nebo vlastníma rukama.

A věřte, že i za málo peněz může být mnoho parády. Při obchůzce po městě se nebraňme návštěvě krámku s dekoračními předměty jen tak na kukandu, kdy s potomkem můžeme imaginárně vybírat, co by se mu líbilo v jeho pokojíčku, nebo se necháme inspirovat pro domácí výrobu. Všechno toto se jednou dítěti zúročí při zařizování jeho vlastní domácnosti. A na výchovu k estetickému cítění není nikdy pozdě.

                  Tato výchova může probíhat celé dětství. Od našeho batolete až po slečnu, která pádí na rande. Vše v takové podobě, která je vlastní určitému věkovému období. A věřte tomu, že už nikdy nebudete mít problém, co koupit dítěti vhodného k výročí či vánocům. Takový pěkný doplněk do království našeho potomka se bude vždy hodit a bude hezkým dárkem.