Celoroční rekreace v Chorvatsku


Hovořit o celoroční rekreaci je sice hodně nadnesený výraz, ale svým způsobem je na něm kus pravdy. Stačí porovnat některé lokality, v nichž lidé žijí, a dovtípíte se toho, že zatímco někde je i volný čas spíše námahou a zátěží pro lidský organismus, jinde se tamní prostředí podobá lázeňskému pobytu. Pro srovnání můžeme položit na misky vah vedle sebe dvě oblasti naší země – Ostravsko a Třinecko versus Jizerské hory. Bydlet v blízkosti železáren, které produkují množství polétavého prachu a jsou významným zdrojem znečištění ovzduší, anebo bydlet na Mariánské hoře s výhledem na Tanvaldský špičák v Jizerských horách – je opravdu propastný rozdíl.

pobřeží Jadranu v Chorvatsku

Ještě zajímavější by bylo porovnat mezi sebou Českou republiku jako geografický celek, nacházející se v mírném pásmu, s Chorvatskem v subtropickém pásmu. Porovnávání obou oblastí nejlépe vyzní zejména na podzim a v zimě, kdy se v naší republice tvoří mlhy a nízká inverzní oblačnost, což přispívá ke špatné náladě, podporuje rozvoj depresí a zvyšuje hladinu stresových hormonů. V Chorvatsku jsou naopak zimy mírné, teplejší, a především s dostatkem slunečního svitu.

Chorvatské vnitrozemí

Slunce reality v Chorvatsku na prodej jsou výhodné nejen pro blízkost pobřeží Jadranu, ale zejména pro více slunečních paprsků. Sluneční energie je to, co nám v zimním období schází, většina Čechů (i Moravanů a Slezanů) trpí deficitem vitamínu D, který stěží dohání přes léto. Máte-li možnost zakoupit v Chorvatsku nemovitost, neváhejte, je to země velmi atraktivní a vyhledávaná zejména v létě, ale rekreovat se tu můžete po celý rok. Rozhodně vám tu nehrozí smogová situace, s níž se potýkají lidé na Ostravsku, a mrazivé dlouhé zimy se šedou oblohou, se Sluncem schovaným za mraky. A toto je pouze jedna z mnoha předností života u Jadranu, na kterou jsme se nyní na okamžik zaměřili.