Pomáhají omalovánky s postavičkami, například omalovánky Mašinka Tomáš, rozvíjet dětskkou fantazii?

Není pochyb, že dnes má prakticky již každé malé dítě svou oblíbenou televizní postavičku. Obvykle to bývá jeden z hrdinů některého z dětských filmů či seriálů. A je jasné, že chtějí i nejrůznější hračky i jiné předměty právě s touto postavičkou.

Obchodníci potom na této dětské touze kapitalizují v tom, že vyrábí řadu více či méně kvalitních výrobků, od hraček přes nádobí až třeba po zubní kartáčky, na kterých je obrázek právě dané postavičky. Tyto pak zpravidla stojí podstatně více, než jejich obyčejní kolegové.

omalovanky1

Ovšem děti netráví veškerý čas pouze koukáním na obrazovku – a ani by neměly. Mimo jiné si také rády hrají. A právě tím se učí dovednostem, které se jim budou následně hodit v dospělém životě. Jednou z oblíbených aktivit je pak malování.

Je jasné, že právě to pomáhá rozvíjet nejen motorické schopnosti dítěte, zejména jemnou motoriku, ale také cit pro estetiku a fantazii. Je to tedy veskrze prospěšná činnost. Avšak ne každé dítě baví malovat svůj vlastní obrázek od základu.

omalovanky2

I proto na trhu existuje velká spousta omalovánek. Jedná se o obrázky, kde jsou natištěny obrysové čáry, avšak prostor v nich musí dítě vybarvit samo. Učí se tím dodržovat linie i vhodně vybírat barvy – nikde totiž není napsáno, že zvolená barva musí odpovídat skutečnosti.

Pochopitelně i tyto se pak vyrábí i s obrázky hrdinů. Příkladem mohou být omalovánky Mašinka Tomáš, kde najdeme postavičky ze stejnojmenného dětského seriálu pro nejmenší. A je samozřejmé, že děti je mají rády.

Zde je však na místě se ptát, zda jim tímto neničíme fantazii. Přeci jen, zde příliš prostoru pro improvizaci není, snad až na výběr barev. A většina dětí nebude dávat svému oblíbenému hrdinovi jinou barvu, než jakou doopravdy má.

Pravdou je, že právě tento výrobek fantazii příliš nepodporuje. Na druhou stranu se zde děti učí, jak již bylo řečeno, dodržovat vyznačené linie, a tím zlepšovat své kreslení. A i to je něco, co se jim v budoucnu může hodit.