Obdivuhodné stromy

Každý strom, když mu narušíte kůru, začne produkovat pryskyřici. Je to lepkavá hustá tekutina, která má v podstatě za úkol zalepit místo porušení kůry a pokud toto porušení způsobit nějaký parazit, jako je třeba kůrovec, tak ho to v pryskyřici doslova zalepí a kůrovec zahyne. Teda v případě, že je strom silný a umí si pryskyřice vyprodukovat dostatečné množství.

stromy

Pryskyřice získaná ze stromů je vysoce hořlavá, což využívali naši předkové při výrobě pochodní. Dnes se využívá pryskyřice k výrobě laků, nebo pro výrobu léčiv. Bez pryskyřice se neobjedou ani hráči na smyčcové nástroje, protože se z ní vyrábí kalafuna, kterou se „mažou“ smyčce, aby vzniklo větší tření mezi smyčcem a strunou a vznikl tak krásný zvučný tón. Existují i syntetické pryskyřice a pryskyřici využívají dokonce 3d tiskárny. 3d tisk pryskyřice 3d-tiskni.cz vám vytiskne velmi přesný, vysoce odolný a tuhý díl s hladkým povrchem. Další tekutinou, která proudí ve stromech je míza. Navrtáte-li na jaře břízu, můžete z ní získat tekutinu, která velice prospívá očištění organismu po zimním období. A určitě znáte i březový šampón, který patří stále k velmi oblíbeným druhům šampónů.

bříza

Stromy čerpají ze země vodu a tu rozvádí do každého lístečku. A tady najdeme příčinu, proč listnaté stromy na zimu opadají. Strom přes léto vodu, kterou načerpá ze země přes listy odpaří, ale v zimním období půda zmrzá a tak, kdyby se přes listy stále odpařovala voda, stromu by brzy voda došla a neměl by ji kde brát. A také víme, že když nám voda zmrzne ve sklenici, tak naroste objem a sklenici rozbije. Totéž by se stalo s listy, kdyby v nich voda v zimě zmrzla. Jemné kapiláry by se roztrhaly a list by tak jako tak uhynul. Stromy mají vše dobře vymyšlené a všechny tekutiny, které stromem proudí, mají svůj nepostradatelný význam. Všechny jsou pro ochranu stromu a pro jeho další vývoj.