Jak vyzrát a nepřejídat se

Pro mnohé je tento problém zejména v počátku, kdy se snaží změnit svůj životní styl a přechází na zdravější životosprávu. Je zásadní vždy pozvolný přechod ke změně. Jestliže si myslíte, že ze dne na den lze zcela změnit své stravovací návyky, jste na omylu. Možná pár dní ano, ale výsledkem je pak sklouznutí zpět, které jen vyústí v nezdravé přejídání.
 obézní člověk
Druhou skupinu tvoří zkrátka ti, kdo se s problémem a závislostí na přejídání potýkají a nevědí, jak s tím přestat. Je třeba si přiznat, že přejídání je skutečně již závislostí, jako je tomu například v podobě závislosti na cigaretách, alkoholu apod.
 
Přejídání coby závislost
 
Dokonce někteří tento stav nazývají coby záchvatové přejídání nebo emocionální. Nicméně o závislost se již jedná. Jelikož závislý jedinec v rámci emocionálního vypětí, stresu, splínu sáhne po droze, tak kdo trpí na přejídání, automaticky sáhne po jídle. Nejedná se však o vzetí si jen sousta či adekvátní zvolené stravy, ale jedná se o nekontrolovatelné přejídání, kdy tak člověk je schopen sníst na posezení velké množství jídla. Nejčastější volbou jsou pochopitelně v rámci výběru jídla bohatá na cukr, tučná či smažená. Zkrátka velmi nezdravá. Sice tím je splněn účinek, dotyčný se cítí lépe, ale jen na chvíli. Především si však škodí a vede vše nejen k obezitě a riziku ohledně podpory vzniku dalších civilizačních chorob.
 
Úspěšný boj s přejídáním aneb jak vyhrát?
 
Především dejte stop veškerým dietám. Čím více si budete veškerá jídla odepírat, tím více na ně budete mít chuť. Lepší je pravidelně se stravovat a občas si prostě nějaké to ne příliš zdravé jídlo dopřát. Především zde platí, že vždy by měl být vyšší výdaj než příjem. Jestliže se hýbete, máte dostatek fyzické aktivity, tak proč si občas nedopřát a trochu nehřešit. Také je všeobecně známo, jestliže si dopřejete nějakou tu sladkost a máte značné výčitky, je to špatně. Když už si občas nějakou tu laskominu dovolíte, užijte si to bez výčitek.
 
Eliminujte potraviny, které u vás konkrétně mají spouštěcí efekt. To znamená, že když si onu danou potravinu dopřejete, nejste schopni si vzít jen malé množství. Určitě zvolte místo mléčné čokolády tu s vysokým obsahem kakaa. Věřte, že vše se dá nahradit zdravější variantou, která je také velmi chutná. Je to vše jen o vůli a chtít.
 masné výrobky
Důležité je pravidelné stravování a pohyb. Nemusíte hned první den se trápit jen konzumací salátu a uběhnout deset kilometrů. Pozvolné tempo je zárukou vyšší efektivity a hlavně není takovým šokem pro vaše tělo. Stačí jen malé pokroky. Pokud je to možné, jděte do práce pěšky. Jestli ne, dopřejte si procházku po práci. Ze začátku každý den zařaďte do svého jídelníčku jedno zdravější jídlo.