Zahrádka začátečníka: děláte taky tyhle standardní chyby?


Chcete jistě, aby bylo ve vaší zahradě mnoho květin, aby v korunách stromů zpívali ptáci, aby všechno kvetlo, abyste si vypěstovali vlastní ovoce a zeleninu? V tom případě musí být vaše zahrada skutečně dobře promyšlena, jinak se může stát, že se dopustíte velkých omylů a vaše zahrada bude fiaskem.
skleník v zahradě

Jaké jsou nejčastější chyby začátečníků v zahradničení?
1.       Sadí na zahradu příliš mnoho rostlin najednou na příliš malém prostoru
2.       Nemají dostatečné informace o půdě, na jaké chtějí pěstovat
3.       Nevědí, jak se správně o rostliny starat
4.       Nemají plán, který je pro založená zahrady nutný
5.       Všechno chtějí mít podle pravítka
6.       Zapomínají na to, že dominantou zahrady je vždycky dům
7.       Zalévají své rostliny nevhodným způsobem
Pokud se chystáte založit zahradu, nezapomeňte, že každá rostli na potřebuje prostor. Nestačí vám jeden záhon o dvou metrech na šest druhů zeleniny. Zelenina i květiny potřebují prostor, proto je vhodné si všechno správně rozdělit. Kde a jaké rostliny zasadíte, byste měli oddělovat pomocí záhonů. Čím více prostoru, tím více možností pro vznik a dozrání plodů.

Ostatně, také musíte myslet na to, jaký typ půdy se na vaší zahradě nachází. Pokud je kyselá, obsahuje štěrk nebo písek, případně na jakou světovou stranu je pozemek orientován, zda je z konce a jak blízko je lesu nebo zda je řádně oplocen – tohle všechno má na zahradu vliv. Pokud vaše zahrada navíc postrádá plán, může se stát, že záhony nebudou dávat smysl, budou moc velké a zabírat místo třeba ve stínu stromů.
Přesné a upravené záhony chce mít nejspíš každý, ale je zbytečné měřit podle pravítka. Pravda je taková, že rostliny mají vlastní směr a rostou si, jak potřebují. Nikdy nejsou stejně vysoké, stejně husté nebo stejně rozměrné. Také ne vždy vyroste všechno.
dekorační květináč
Pamatujte také na to, že se vaše zahrada odvíjí od toho, kde stojí váš dům a v jaké pozici máte garáž s autem.