Utrpení na dálnici? Vůbec ne!

Dovolená v Chorvatsku je jednou z nejvyhledávanějších – krásné moře, domluvíte se, je to poměrně blízko, dojedete tam autem nebo autobusem, ubytování seženete prakticky kdekoliv a zakotvit můžete tam, kde se Vám zrovna líbí.
Zvolíte-li cestu na vlastní pěst a vydáte se k moři autem, nejspíš Vás v hlavní sezoně nemine kolona na dálnici, ať už v Rakousku nebo Slovinsku, o české D1 nemluvě. Nejhorší je situace o víkendu, pokud ovšem cestu naplánujete o den dříve nebo později a zastavíte se v Rakousku a Slovinsku, nejen, že se kolonám vyhnete, ale ještě poznáte krásná místa.
hrad ve skále.jpg
Co navštívit u našich jižních sousedů?
Cestou na jih, přes celé Rakousko, máte nepřeberné možnosti, kde strávit den. První zastávkou by mohla být Vídeň – zámek Schönbrunn, stejnojmenná ZOO, nákupy v Primarku, historické centrum, s dětmi můžete navštívit atrakce v Prateru. Dále budete projíždět Alpami, kde můžete zastavit prakticky kdekoliv a podniknout horskou túru nebo navštívit alpské historické město Graz, které je zapsané v UNESCO, případně si zajet ke Klagenfurtu a strávit den u překrásného jezera Wörthersee.
kostel na ostrově.jpg
Slovinsko není jen tranzitní země
Jakmile minete rakousko-slovinské hranice, zamíříte na benzínku a koupíte dálniční známku. Bohužel, na rozdíl od Rakouska, je dražší, a i časově nevýhodná. Existuje jen varianta na týden (15 Euro) či měsíc (30 Euro), nic mezi tím. Letos ovšem slovinská vláda pro projíždějící turisty připravila kampaň, díky níž máte k nákupu dálniční známky volné, či zvýhodněné vstupy na nejzajímavější místa nacházející se v okolí dálnice napříč celou zemí. Za návštěvu určitě stojí Postojnské jeskyně a Predjamský hrad, který se nachází deset kilometrů od jeskyní. Výhodné vstupné se dále vztahuje na hřebčín v Lipici, muzeum vína v Mariboru, vinný sklep v Ptuji atd.
auta na dálnici.jpg
Za zkoušku určitě stojí, zkusit to letos jinak a cestu naplánovat i s pár dny navíc a poznat zajímavá místa, která se nachází na trase. Cestou do Chorvatska ku příkladu strávit den či dva poznáváním rakouských měst či přírody a zpáteční jízdu si zpříjemnit slovinskými lákadly, a ještě ušetřit díky nákupu dálniční známky.